Pierwszy Synod w Grodnie

     16 listopada w Uroczystość Matki Miłosierdzia, która jest główną Patronką diecezji, rozpoczął się I Synod Diecezjalny pod hasłem: „Żyć ewangelią”.

Słowo „synod” tłumaczy się z łac.: kroczyć wspólną drogą. Diecezja Grodzieńska była utworzona w 1991 roku. Wcześniej całe terytorium wchodziło w skład Archidiecezji Wileńskiej i ten fakt tłumaczy, dlaczego Matka Miłosierdzia z Ostrej Bramy jest tak przez nas czczona.  
W przemówieniu na otwarcie synodu ks. biskup Aleksander Kaszkiewicz powiedział: ”Jak jedna diecezjalna rodzina, chcemy wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego”. Natomiast na konferencji były ukazane najważniejsze zadania  I Diecezjalnego Synodu.

 

Akcent został postawiony na:
-powołania kapłańskie, zakonne i misyjne
-pogłębienie wiary na tych terenach
-ujednolicenie postaw podczas liturgii
-ruchy i wspólnoty
-struktury ekonomiczne.
     Po konferencji adorowaliśmy Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, powierzając wszystkie sprawy synodalne. Podczas Mszy św. Pasterz diecezji zawierzył Kościół grodzieński opiece Matki Bożej mówiąc:  „…z prostą dziecięcą wiarą oddajemy Kościół na Grodzieńszczyźnie  i pracę Synodu Matce Miłosierdzia. Niech  I Synod będzie wiernym „fiat” , które wypowiemy Ojcu niebieskiemu, bogatemu w miłosierdzie...”
Po Mszy św. była wspólna agapa księży i sióstr zakonnych. Właśnie wtedy można było porozmawiać, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i po prostu poznać się nawzajem.                                                                                                                 

siostry katarzynki z Białorusi