Relikwie św. Katarzyny na Białorusi

     Chcemy podzielić się wielką radością, którą przeżyłyśmy 25 listopada, w dzień liturgicznego  wspomnienia naszej Patronki św. Katarzyny. Wszystko zaczęło się we wrześniu, kiedy w naszym ogólnobiałoruskim sanktuarium maryjnym w Budsławiu, zostały odnalezione relikwie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy. Ks. Michał, wikariusz i duszpasterz kolejarzy, po uzgodnieniu z Ks. Proboszczem pragnął uroczyście uszanować święte szczątki przez procesyjne wniesienie relikwiarza podczas Mszy św.
Siostry Nazaretanki, które posługują w tej świątyni, uświadomiły Księdza, że na Białorusi pracują Katarzynki i na zaproszenie Księży, wyruszyłyśmy do Budsławia 25 listopada.

 

O 11.00 był wystawiony Najświętszy Sakrament i prowadzony różaniec przez kolejarzy.

O 11.30 odbyła się prezentacja przedstawiona przez nas, w której wytłumaczyłyśmy dlaczego i jakie atrybuty ma św. Katarzyna.

O 12.00 rozpoczęło się Msza św. pod przewodnictwem ks. Bp. Jerzego Kosobuckiego. Podczas uroczystej procesji został wniesiony relikwiarz św. Katarzyny. Wszyscy wierni śpiewali pieśni ku czci naszej Patronki. Podczas kazania ks. Biskup przypomniał, że nie święci potrzebują czci i szacunku, ale my chcemy pokazać do nich swoją miłość. Porównując cały Kościół do kolei mówił, że święci są jak ci, co pomagają dojechać do nieba, podkreślił że takim znakiem swojej obecności św. Katarzyna Aleksandryjska pragnie być na Białorusi.

Po błogosławieństwie poświęcono obraz, namalowany przez panią Jadwigę z Mołodeczna. Po Mszy świętej, podczas śpiewu pieśni, ucałowano relikwie.


Dziękujemy dobremu Bogu za życie i dar męczeństwa św. Katarzyny, modliłyśmy się, aby z odwagą iść śladami Wielkiej Orędowniczki naszego Zgromadzenia.


    siostry katarzynki z Białorusi