Odwiedziny w Gietrzwałdzie

     Matko Gietrzwałdzka módl się za nami … nie bójcie się ja zawsze jestem z Wami.

     Tegoroczny odpust w Gietrzwałdzie, połączony z dożynkami archidiecezjalnymi miał szczególny charakter, przypadał bowiem w 145 rocznicę Objawień Najświętszej Maryi Panny.
     11 września wraz z Matką Błażeją i dwiema siostrami z Ornety wyruszyłyśmy busem z Braniewa, aby jak co roku pokłonić się naszej najlepszej Orędowniczce i u Niej szukać wsparcia, ogarniając modlitwą nasze Zgromadzenie, nasze zakonne wspólnoty ale też i wydarzenia współczesnego świata. W naszym zakonnym domu w Gietrzwałdzie siostry ugościły nas kawą i ciastem oraz zaprosiły na obiad. Część z nas udała się od razu na mszę na Gietrzwałdzkie Błonie, zaś część wzięła udział w odpustowej procesji.


     Każdej z nas jest bliska troska o powołania i wymownym tego znakiem był niesiony w procesji w intencji powołań chleb, którego użyczyli nam starości dożynek.
     Uroczystej Eucharystii, sprawowanej z biskupami i kapłanami naszej archidiecezji, przewodniczył i homilię wygłosił J.E.Ks.Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański.
     Ksiądz Arcybiskup podkreślił m.in. iż Maryja objawiając się w Gietrzwałdzie dała ważny znak, że staje w obronie polskich katolików i polskiej społeczności, a także to, że aspekt wszelkiej wolności dotyczy nawrócenia. Maryja, tak jak kiedyś tak i dziś, może nam pomóc w zachowaniu wiary i narodowej tożsamości.
     Po mszy sprawowanej przy pięknej pogodzie i po zaczerpnięciu poświęconego pod nowy zasiew ziarna udałyśmy się do naszych sióstr na odpustowy obiad.
     Tam miałyśmy okazję porozmawiać i wspólnie poświętować z siostrami z Olsztyna: s. Irmgardą i s, Ryszardą, s, Łucją, która przybyła z pielgrzymką z Elbląga oraz s. Ewą i s. Bogusławą, które na odpust wybrały się w pielgrzymce pieszej z Olsztyna.
Nie zabrakło oprócz siostrzanej, radosnej atmosfery, również odpustowych obwarzanek i lizaków.
     W drodze powrotnej do Braniewa wielbiłyśmy Boga i Jego Matkę modlitwą Kościoła oraz śpiewem maryjnych pieśni, do których wysłuchania serdecznie zapraszamy, wszak śpiewać każdy może..


     Matko Gietrzwałdzka z dziećmi Twymi bądź .. i prowadź nas zawsze do Twego Syna. Upraszaj nam też łaskę pokoju i nowych powołań.

 

S.M. Róża Rusak