Relikwie bł. Reginy w Parafii św. Józefa w Warszawie

     Matka Regina, w swoich relikwiach obecna jest w naszych wspólnotach, a dzięki temu obecna jest w różnych regionach Polski i świata. Dziś w swoich relikwiach obecna jest również w warszawskiej parafii św. Józefa. Tu przybywają ludzie z różnych stron, aby wśród ogromnego zastępu świętych i błogosławionych szukać pomocy, pocieszenia i wstawiennictwa u Boga.

     W uroczystość patronalną 19 marca 2024 r. w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP na Woli w Warszawie, podczas Mszy św. o godzinie 18.00, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski, młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania.
     W trakcie uroczystości nastąpiło także wprowadzenie do Relikwiarium 52 nowych relikwii świętych i błogosławionych pozyskanych w ubiegłym roku przez proboszcza i dziekana ks. kanonika Zbigniewa Godlewskiego.
     Delegacje Sióstr ze zgromadzeń zakonnych, które ofiarowały relikwie, głównie swoich założycieli, zgromadziły się licznie już przed Mszą św. Wyznaczone osoby do wniesienia relikwii przed rozpoczęciem Mszy św. ustawiły się w procesji i za krzyżem i ministrantami podążały do ołtarza. Relikwiarze postawiono na wyznaczonym miejscu przed wejściem do prezbiterium.

 


     Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz powiedział zgromadzonym, że wśród tych świętych i błogosławionych, których ponad 200 relikwii zgromadzono w kościele parafialnym, jest także miejsce i dla nas. Dziś wszyscy dążymy do świętości i ta świętość jest naprawdę osiągalna dla każdego człowieka. Aby zrozumieć, że droga świętości jest nie tylko dla wybranych, wystarczy zapoznać się z żywotami świętych i ich drogą do świętości.
Po zakończonej uroczystości wszystkie zgromadzone siostry oraz inne osoby na czele z księdzem biskupem zostały zaproszone na wspólny poczęstunek w salce parafialnej.

     Refleksja o dążeniu do świętości towarzyszy mi głównie we wspomnienia znanych mi świętych, przy lekturze drogi do świętości ludzi dzisiejszych czasów, głównie męczenników za wiarę w krajach misyjnych, kiedy nawiedzam cmentarze lub z daleka mijam je w czasie podróży, a szczególnie w okresie Wielkiego Postu, kiedy medytuję życie i mękę Jezusa Chrystusa. Zamyślenie na temat przemijania, refleksji nad tym jaką idę drogą, co po mnie zostanie, jaką mnie będą pamiętać, czy troszczę się o zbawienie swoje i innych, jest głęboko związana z moją codzienną posługą w prowadzonych projektach dla krajów misyjnych, osobistych spotkaniach, w chwilach, gdy słucham, widzę i dzielę codzienność najbardziej potrzebujących. To autentyczna nadzieja płynąca z wiary w Boga pchnęła Matkę Reginę do odważnego spotkania z każdym człowiekiem postawionym na jej drodze.
     Zachwycają mnie zwyczajni, prości ludzie, dodają odwagi w trudnych momentach życia, gdy myślę, że jestem sama, bo tak łatwo skupiać się tylko na tym, co jest przyziemne, na swoim bólu i nieszczęściu. A przecież prawda jest inna! Kiedy podnoszę głowę, to widzę niebo, nawet jeśli zasłaniają je chmury. Niebo jest dla mnie, dla każdej i każdego z nas, a przykład życia świętych i błogosławionych pomaga w jego osiągnięciu.
Relikwiarium można nawiedzać w niedziele i święta po Mszach św. o godzinie 10.15, 11.30 i 19.00.

                                                                                                                                                                                                                               S.M. Kornelia


     Edgar Sukiennik w parafialnym dodatku do katolickiego Tygodnika NIEDZIELA napisał:


„Bł. Regina Protmann (1552-1613). Urodziła się w 1552 r. w Braniewie na Warmii. Jej życie duchowe znaczone było oddziaływaniem ojców jezuitów, którzy prowadzili tam kolegium słynące na całą Rzeczpospolitą. Wstąpiła do założonej przez nich Sodalicji mariańskiej. Po wybuchu epidemii dżumy opuściła dom rodzinny i poświęciła się pracy charytatywnej przy parafii. W 1583 r. założyła Zgromadzenie Sióstr Św. Katarzyny (siostry katarzynki) i przy pomocy swego spowiednika napisała regułę, zatwierdzoną przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera. Wybór patronki nowej wspólnoty nie był przypadkowy, gdyż św. Katarzyna Aleksandryjska była patronką kościoła parafialnego w Braniewie. Głównym zadaniem sióstr była pomoc chorym oraz praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży. Bł. Regina Protmann zmarła 18 stycznia 1613 r. wśród swoich sióstr. Beatyfikowana 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II.”