Nowenna 9 - 17 stycznia 2021 r.

 przygotowująca do wspomnienia

 BŁ. REGINY PROTMANN

 

     Przez najbliższych dziewięć dni przyjrzymy się modlitwie bł. Reginy Protmann. Jej biograf w Żywocie napisał, że „okazywała wielkie pragnienie i zamiłowanie do modlitwy, która towarzyszyła jej przez całe życie”, które było ukierunkowane na Pana. W każdym momencie była z Nim zjednoczona, „myślą i sercem przylgnęła całkowicie do Boga”. Całą swą ufność złożyła w Nim i tylko Jemu pragnęła służyć, dla Niego żyć i Jego miłować.


    Przyjmij zaproszenie, aby przez najbliższych dziewięć dni, przyjrzeć się swojej modlitwie osobistej patrząc na modlitwę bł. Reginy i razem z nią stawać przez Bogiem.

Czytaj więcej
Kolędowanie w Domu Opieki w St.Petersburgu

     W dniu 2 stycznia mieliśmy kolędę. Biskup Mikołaj wraz ze swymi  współbraćmy odwiedził nasz dom. Na początku odprawił Mszę Świętą. w której uczestniczyli nasi podopieczni: babcie i dziadkowie. Po Mszy zrobiliśmy wspólne, grupowe zdjęcie.
     Wreszcie przyszła pora na ważny punkt tej wizyty: wspólnie śpiewane kolęd w języku polskim i rosyjskim oraz prezenty.
     Było bardzo dużo radości. Na koniec ksiądz biskup Mikołaj udzielił nam błogosławieństwa i wręczył kopertę tj. małą cegiełkę na remont wjazdu i zjazdu dla wózków inwalidzkich.

Czytaj więcej
Spontaniczne jasełka

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w braniewskim klasztorze przyszedł do głowy pomysł - zróbmy jasełka!

Zrobiłyśmy. Bardzo spontanicznie, bez żadnej próby. Szybko poszperałyśmy na strychu szukając czegoś do przebrania się.

Tak powstały spontaniczne jasełka, przygotowane dla naszej wspólnoty.

Trochę nieuczesane, ale szczere. Przesyłamy je dla wszystkich, z serdecznymi, świątecznymi pozdrowieniami.

Czytaj więcej
Świąteczne życzenia

     Zawsze powtarzamy, że przychodzą wyjątkowe święta. I prawie przyszły. Zupełnie inne niż dotychczas, święta w cieniu pandemii. Może przez tą sytuację uda nam się zobaczyć, co jest istotą Bożego Narodzenia, a co tylko dodatkiem. Tego życzymy wszystkim odwiedzającym naszą stronę.

***

     Adwent i Boże Narodzenie to czas poszukiwania, odkrywania, powoływania do życia tego, co uśpione. To czas wędrowania i odnajdywania darów i charyzmatów, które często mamy ukryte głęboko w sercach. Nasze życie jest oczekiwaniem na przyjście i spotkanie z Chrystusem, który każdego dnia powinien rodzić się w sercach i w naszych rodzinach na nowo.

Czytaj więcej
Wiadomości z Sovetska w Obwodzie Kaliningradzkim

     Przekazujemy serdecznie pozdrowienia z Sovetska!
     Wraz z całym Kościołem przeżywamy czas Adwentu, przygotowujemy nasze serca na przyjęcie Dzieciątka Jezus.
Mieszkamy i posługujemy w mieście Sovetsk, położonym w Obwodzie Kaliningradzkim. W mieście znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Zmartwychwstania Chrystusa. Oprócz tego księża tejże parafii obsługują cztery parafie w sąsiednich miejscowościach: Sławsk, Bolszakowo, Nieman i Krasnoznamiensk. Do najbliższego kościoła w Nieman 13 km, a do najdalszego – 45 km, to teren prawie 100 km2.  
Ksiądz Miłosz – proboszcz i ksiądz Aleksandr – wikariusz są w Sowietsku na stałe. Sprawują sakramenty i opiekę duchową z tego miejsca.

     Siostry zajmują się katechizowaniem dzieci i młodzieży, pracą socjalną oraz pracą w zakrystii.

Czytaj więcej
Adwent w Krzemienicy

     Trwając w adwentowym czuwaniu, dzieci z parafii pw. Bożego Ciała w Krzemienicy na Białorusi, przygotowały dla osób starszych modlitewny występ "Spotkanie z  Panną Maryją", która jak Gwiazda Zaranna czeka na przyjście Pana i uczy czujności.

     Jednym z elementów w tym przedstawieniu było ewangelicznych pięć panien, które zatroszczyły się o oliwę na przyjście Oblubieńca.

     Nawiązując do teraźniejszego okresu liturgicznego: małe panienki chcały przygotować swoje serduszka na narodzenie Pana Jezusa, a pusty żłobek przypomina o szybkim nadejściu Zbawiciela.

Czytaj więcej
Pozdrowienia z St. Petersburga

     Do gorących pozdrowień dołączamy kilka słów z naszej codzienności, z chłodnego już Petersburga.
      W związku z sytuacją jaka zaistniała z powodu panującej epidemii koronowirusa, utknęłyśmy w Rosji na czas nieokreślony. Dlatego pozostało nam pracować, służyć naszym podopiecznym i pomagać sobie nawzajem. Jesteśmy tylko we dwie i to jeszcze zdane na siebie.
     Praca z osobami starszymi nie jest zbyt prosta i atrakcyjna. Wiąże się z dużym wysiłkiem i umiejętnością organizacji czasu podopiecznym. Organizacja czasu wolnego osobom starszym powinna uwzględniać aktywności fizyczne, jak i intelektualne i kreatywne. Dlatego staramy się, tak jak umiemy aby im to zapewnić.

Czytaj więcej