EDK 2020 rok

     EDK – jest to Ekstremalna Droga Krzyżowa
Normalnie odbywa się pod koniec Wielkiego Postu. W tym roku z powodu Pandemii odbyła się 18 września pod hasłem „Droga Przebaczenia” – od zranienia do uzdrowienia.
„Nikt z nas nie chce być raniony. Zranienie oznacza ból a każdy z nas marzy o idealnym świecie, w którym nie ma bólu ani zła. Taki świat jednak nie istnieje. Jezus rozumiał swoją misję, miał wyjść na drogę krzyżową, przyjąć zranienia, zmierzyć się z bólem. „ Ojcze Przebacz im bo nie wiedzą co czynią”. To jest sens drogi krzyżowej, doświadczyć zła, zranienia, bólu, ale złem się nie zarazić. Mimo bólu nie dać się zmienić na gorsze. Nie możemy powstrzymać innych ludzi przed czynieniem zła, ale możemy uratować siebie. Droga Przebaczenia to praca nad własnym życiem.” (Ks. Jacek Wiosna Stryczek)

Czytaj więcej
Odpust w Gietrzwałdzie

     13 września 2020 roku w Gietrzwałdzie odbyły się Uroczystości 143. rocznicy objawień Matki Bożej, połączone z 54. archidiecezjalnymi dożynkami.
Eucharystii przewodniczył bp senior Tadeusz Pikus.  Wierni zgromadzeni na uroczystej Mszy Świętej dziękowali dobremu Bogu za tegoroczne plony.
Na Uroczystościach nie zabrakło również sióstr katarzynek, które każdego roku pielgrzymują do tronu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Siostry aktywnie brały udział w Eucharystii, angażując się w Liturgię Słowa oraz modlitwę powszechną.  
Od przeszło 100 lat nasze siostry posługują w tamtejszym Sanktuarium, służąc pielgrzymom w zakrystii jak również prowadząc dom rekolekcyjno-formacyjny.

Czytaj więcej
Rekolekcje dla dziewcząt w Grodnie

     W sierpniu w parafii Bożego Miłosierdzia w Grodnie/Białoruś (Wiszniawcu) odbywały się rekolekcje dla dziewcząt. Ćwiczenia duchowne prowadziły siostry ze Zgromadzenia św. Katarzyny. Rekolekcje były zatytułowane „Przemienienie Mojego Serca w świetle Przemienienia Pańskiego”.

     W tych dniach dziewczęta mogły zajrzeć głębiej w swoje serca poprzez medytację słowa Bożego, osobiste spotkanie z Jezusem na adoracji i przemianę w swoim życiu w świetle Eucharystii.

    W trudnych dla naszej Ojczyzny chwilach uczestnicy oddali każdego Białorusina pod opiekę Matki Bożej przez różaniec i prosili o miłosierdzie Boże dla kraju.

Czytaj więcej
Jubileusz ślubów zakonnych w St. Petersburgu

     Chcielibyśmy się podzielić radością, którą przeżywamy dzięki naszej Siostrze M. Janie Jowik.
W dniu 19 sierpnia 2020 roku w Sankt Petersburgu/Rosja o godzinie 18.00 odprawiona była Msza Św. Jubileuszowa w intencji Siostry Jany.
     Eucharystia  była sprawowana przez nowego księdza biskupa, który jest Franciszkaninem, w asyście ojców Dominikanów.
Siostra Jana świętowała swój Jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych w gronie przyjaciół, pracowników i podopiecznych Domu Pomocy, w którym posługuje.
     Uroczystość odbyła się w atmosferze wdzięczności i ogromnej radości.

Czytaj więcej
Kapituła Prowincjalna w Braniewie

     W Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie trwa Kapituła Prowincjalna. W poniedziałek 10 sierpnia 2020 r. w obecności Matki Generalne s.M.Ivone Wiest i Radnej Generalnej s.M.Marietty Olczyk odbyły się wybory nowej przełożonej prowincjalnej i jej rady. Siostry obecne na kapitule - głosując zgodnie w Konstytucjami Zgromadzenia - wybrały na kolejne 3 lata s.M.Błażeję Ryfkę jako nową Matkę Prowincjalną.

Czytaj więcej
Ekshumacja kanoniczna - Gdańsk

    Rozpoczęły się kanoniczne ekshumacje doczesnych szczątek Sług Bożych ze Zgromadzenia Sióstr Katarzynek.
W dniach 21 – 22 lipca dokonano pierwszej ekshumacji w Gdańsku, na starym cmentarzu przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Brętowie. 75 lat temu została tam pochowana Siostra M. Caritina Fahl, pobita przez żołnierzy radzieckich, gdy stanęła w obronie młodszych współsióstr.

    Trwa proces beatyfikacyjny 16 sióstr katarzynek, ofiar Armii Czerwonej. Z racji tego, że są to ofiary wojenne,  Zgromadzenie Sióstr współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, który kieruje pracami.
Planowanych jest jeszcze sześć podobnych ekshumacji na terenie Archidiecezji Warmińskiej.

Czytaj więcej
Być w sercu Jezusa

W dniu uroczystości Najświętszego Serca Jezusa

zanurzamy Was wszystkich w miłosiernym, cichym

i pokornym Sercu Boga

pragnącego zaspokoić w nas te pragnienia,

których często sami w sobie nie dopuszczamy do głosu.

Czytaj więcej