
S. Maurycja: "Jezu to także dla Ciebie"
7 kwietnia - rocznica śmierci S. Maurycji Margenfeld. Do końca heroicznie trwała przy Jezusie.
7 kwietnia - rocznica śmierci S. Maurycji Margenfeld. Do końca heroicznie trwała przy Jezusie.
23 marca odszedł do wieczności Księdz Arcybiskup Senior Edmund Piszcz.
Zawsze wspominamy go z wielki szacunkiem i serdecznością, jako przyjaciela naszego Zgromadzenia. Jego odejście napełniło nas smutkiem a jednocześnie po raz kolejny pobudziło do gorącego dziękczynienia Panu Bogu za Jego życie, powołanie i posługę pasterską.
Ksiądz Arcybiskup Senior towarzyszył naszemu Zgromadzeniu w bardzo ważnych chwilach, min. w przygotowaniach i świętowaniu beatyfikacji bł. Reginy Protmann oraz wielu uroczystościach i jubileuszach Zgromadzenia i poszczególnych sióstr katarzynek.
W związku z sytuacją i cierpieniem jakie dotyka naszych bliżnich z Ukrainy, pragniemy im pomóc w tych dramatycznych dla nich przeżyciach. Prosimy również wszystkich, którzy zobaczycie ten plakat o wsparcie i modlitwę. Nasz dom w Krynicy Morskiej przyjmuje uchodźców z Ukrainy i każdy gest serca będzie pomocny.
Dziękujemy Wam za wielkie serca. Pierwsze dary dla uchodźców wojennych z Ukrainy zebrane w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i Braniewie dotarły do naszego domu w Krynicy Morskiej, gdzie na obecną chwilę przebywa siedem osób, a kolejne są już w drodze. Dziękujemy również za ofiary pieniężne przeznaczone na ten cel. Ogarniamy Was wszystkich modlitwą i ofiarą Mszy świętej.
One dają nam wzór zaufania i wiary na drodze codziennych wyborów.
Dzisiaj - 27 stycznia
rocznica męczeńskiej śmierci dwóch sióstr z Kętrzyna (Rastenburg)
Pozostały z mieszkańcami miasta, wierne swojej pracy i apostolstwu, pomimo strachu i niepewności jutra.
Zginęły z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, po okrutnych cierpieniach doznanych na ulicach miasta.
Teraz wstawiają się za nami.
Chciałam podzielić się kilkoma swoimi refleksjami na temat mojej pracy. Obecnie pracuje w Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym.
Może na początek kilka słów o chorobie, która nazywa się mukowiscydoza. Jest to choroba genetyczna. Po raz pierwszy gen, który odpowiedzialny jest za tę chorobę odkryto stosunkowo niedawno, bo w 1989 roku. Chorobę powoduje mutacja białka w kodzie genetycznym człowieka (DNA). W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. W Polsce choruje na nią ok. 2400 osób. Choroba ta jest nieuleczalna, ma charakter przewlekły, postępujący a leczenie jest przede wszystkim objawowe. Średnia wieku życia chorych z mukowiscydoza to 35 lat. Dzieci z mukowiscydozą borykają się bardzo często
z nawracającymi infekcjami oraz niedoborami składników odżywczych. Nasz ośrodek obejmuje ok. 200 dzieci od noworodków do 18 roku życia.