Wiadomości z Sovetska w Obwodzie Kaliningradzkim

     Przekazujemy serdecznie pozdrowienia z Sovetska!
     Wraz z całym Kościołem przeżywamy czas Adwentu, przygotowujemy nasze serca na przyjęcie Dzieciątka Jezus.
Mieszkamy i posługujemy w mieście Sovetsk, położonym w Obwodzie Kaliningradzkim. W mieście znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Zmartwychwstania Chrystusa. Oprócz tego księża tejże parafii obsługują cztery parafie w sąsiednich miejscowościach: Sławsk, Bolszakowo, Nieman i Krasnoznamiensk. Do najbliższego kościoła w Nieman 13 km, a do najdalszego – 45 km, to teren prawie 100 km2.  
Ksiądz Miłosz – proboszcz i ksiądz Aleksandr – wikariusz są w Sowietsku na stałe. Sprawują sakramenty i opiekę duchową z tego miejsca.

     Siostry zajmują się katechizowaniem dzieci i młodzieży, pracą socjalną oraz pracą w zakrystii.

Czytaj więcej
Spontaniczne jasełka

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w braniewskim klasztorze przyszedł do głowy pomysł - zróbmy jasełka!

Zrobiłyśmy. Bardzo spontanicznie, bez żadnej próby. Szybko poszperałyśmy na strychu szukając czegoś do przebrania się.

Tak powstały spontaniczne jasełka, przygotowane dla naszej wspólnoty.

Trochę nieuczesane, ale szczere. Przesyłamy je dla wszystkich, z serdecznymi, świątecznymi pozdrowieniami.

Czytaj więcej
Adwent w Krzemienicy

     Trwając w adwentowym czuwaniu, dzieci z parafii pw. Bożego Ciała w Krzemienicy na Białorusi, przygotowały dla osób starszych modlitewny występ "Spotkanie z  Panną Maryją", która jak Gwiazda Zaranna czeka na przyjście Pana i uczy czujności.

     Jednym z elementów w tym przedstawieniu było ewangelicznych pięć panien, które zatroszczyły się o oliwę na przyjście Oblubieńca.

     Nawiązując do teraźniejszego okresu liturgicznego: małe panienki chcały przygotować swoje serduszka na narodzenie Pana Jezusa, a pusty żłobek przypomina o szybkim nadejściu Zbawiciela.

Czytaj więcej
Pozdrowienia z St. Petersburga

     Do gorących pozdrowień dołączamy kilka słów z naszej codzienności, z chłodnego już Petersburga.
      W związku z sytuacją jaka zaistniała z powodu panującej epidemii koronowirusa, utknęłyśmy w Rosji na czas nieokreślony. Dlatego pozostało nam pracować, służyć naszym podopiecznym i pomagać sobie nawzajem. Jesteśmy tylko we dwie i to jeszcze zdane na siebie.
     Praca z osobami starszymi nie jest zbyt prosta i atrakcyjna. Wiąże się z dużym wysiłkiem i umiejętnością organizacji czasu podopiecznym. Organizacja czasu wolnego osobom starszym powinna uwzględniać aktywności fizyczne, jak i intelektualne i kreatywne. Dlatego staramy się, tak jak umiemy aby im to zapewnić.

Czytaj więcej
25 listopada - dla tych co lubią katarzynki

     „Nic nie może nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie”. Rz 8, 39

     W dzień wspomnienia Naszej Patronki  - Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziękujemy dobremu Bogu za Jej opiekę i wstawiennictwo, którego nasze Zgromadzenie doświadcza od początku swego istnienia.
     Niech także i dzisiaj Święta Katarzyna będzie pięknym przykładem, że głęboka relacja z Jezusem, pomoże nam - tak jak Świętej Patronce - z odwagą i niezłomną wiarą w moc i obecność Jezusa, przezwyciężać wszelkie trudności i z radością nieść Jego Miłość, tym których spotkamy na naszej drodze.

Czytaj więcej
Dzień Niepodległości w przedszkolu sióstr katarzynek

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste:
 umiłowanie historii, tradycji, języka
czy samego krajobrazu ojczystego.”  Jan Paweł II

W ostatnich dniach utrwalaliśmy pojęcie patriotyzmu. Dla małych dzieci temat wydaje się trudnym, jednak powiązany z treściami i zadaniami innych dziedzin wychowania jest źródłem radości i szczęścia.
Kochamy naszą ojczyznę Polskę. Znamy symbole narodowe: godło, flagę, które wykonaliśmy samodzielni i zaprezentowaliśmy na naszej przedszkolnej wystawie.

Czytaj więcej
Dzień Papieski w Braniewie

     W niedzielę  poprzedzającą 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową,11.10.2020r. w całej Polsce, a więc i w naszym mieście Braniewie, odbył się 20. już Dzień Papieski.
     Tegoroczny dzień poświęcony św. Janowi Pawłowi II miał wyjątkowy charakter, dlatego że odbył się w okresie pandemii koronawirusa, który znacznie ograniczył jego świętowanie. Warto jednak pamiętać, że był obchodzony w 100. rocznicę urodzin Naszego Rodaka, 15. rocznicę Jego śmierci oraz 20 rocznicę powstania fundacji: Dzieło Nowego Tysiąclecia. Hasłem tegorocznego dnia papieskiego były słowa TOTUS TUUS. Słowa te [jak napisał  arcybiskup senior Stanisław Nowak] były bardzo bliskie sercu Papieża z Polski, bowiem Karol Wojtyła będąc jeszcze księdzem wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. To Maryi Ojciec Święty przypisuje cudowne ocalenie podczas zamachu dokonanego na placu Świętego Piotra - 13 maja 1981 roku. Hasło to wyrażające zawierzenie Bogu przez Maryję, towarzyszyło Papieżowi przez cały Jego pontyfikat do Jego narodzin dla nieba.

Czytaj więcej