Kapituła Prowincjalna w Braniewie

     W Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie trwa Kapituła Prowincjalna. W poniedziałek 10 sierpnia 2020 r. w obecności Matki Generalne s.M.Ivone Wiest i Radnej Generalnej s.M.Marietty Olczyk odbyły się wybory nowej przełożonej prowincjalnej i jej rady. Siostry obecne na kapitule - głosując zgodnie w Konstytucjami Zgromadzenia - wybrały na kolejne 3 lata s.M.Błażeję Ryfkę jako nową Matkę Prowincjalną.

Czytaj więcej
Ekshumacja kanoniczna - Gdańsk

    Rozpoczęły się kanoniczne ekshumacje doczesnych szczątek Sług Bożych ze Zgromadzenia Sióstr Katarzynek.
W dniach 21 – 22 lipca dokonano pierwszej ekshumacji w Gdańsku, na starym cmentarzu przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Brętowie. 75 lat temu została tam pochowana Siostra M. Caritina Fahl, pobita przez żołnierzy radzieckich, gdy stanęła w obronie młodszych współsióstr.

    Trwa proces beatyfikacyjny 16 sióstr katarzynek, ofiar Armii Czerwonej. Z racji tego, że są to ofiary wojenne,  Zgromadzenie Sióstr współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, który kieruje pracami.
Planowanych jest jeszcze sześć podobnych ekshumacji na terenie Archidiecezji Warmińskiej.

Czytaj więcej
Być w sercu Jezusa

W dniu uroczystości Najświętszego Serca Jezusa

zanurzamy Was wszystkich w miłosiernym, cichym

i pokornym Sercu Boga

pragnącego zaspokoić w nas te pragnienia,

których często sami w sobie nie dopuszczamy do głosu.

Czytaj więcej
Życie w czasie epidemii

     Na naszych oczach historia zatacza krąg. Dawniej mówiono: zaraza i pomór a dzisiaj wszędzie słyszymy słowo wirus i epidemia. Niespodziewanie zaczęliśmy doświadczać tego, z czym zmagali się nasi przodkowie w przeszłości. Dla wielu z nas obecny czas, którego jesteśmy świadkami, jest dziwny, nierealny, trudny, wymuszający nowe wyzwania i zachowania.
Wszystko wokół nas jakby stanęło, ucichło ale Bóg działa w każdym czasie i zawsze posyła Swojego Ducha.
     Bardzo podobna sytuacja wydarzyła się w II połowie XVI wieku – właśnie w takiej dziwnej i trudnej rzeczywistości,
wśród zaraźliwego powietrza, paniki, przy doświadczeniu zamykania miast i bólu po stracie najbliższych powstało Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny. Nie znano jeszcze koronowirusa, wtedy panowała dżuma i już samo jej imię było dla ludzi przerażające.

Czytaj więcej
Nabożeństwo Czterdziestogodzinne.

   NIEDZIELA - PONIEDZIAŁEK - WTOREK, 23 - 25 luty 2020 rok 

     Ostatnie trzy dni przed Wielkim Postem - to w tradycji naszego Zgromadzenia czas intensywnej modlitwy wynagradzającej za grzechy Kościoła i świata.
Rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału i kończy we wtorek wieczorem, przed Popielcem.
W dużych domach zakonnych przez trzy dni trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, zaś w małych wspólnotach siostry łączą swoje prace i modlitwy w intencjach przebłagalnych.

Czytaj więcej
Rajd Niepodległości

     Za naimi drugi etap Rowerowego Rajdu Niepodległości, który wystartował w Braniewie10 listopada. Start - Muzeum Ziemi Braniewskiej, meta - Klub Sportowy 9. Brygady Kawalerii Pancernej.

Siostry katarzynki były współorganizatorem tego wydarzenia.

Czytaj więcej
Bóg nie podejmuje decyzji za nas

W październiku siostry katarzynki miały możliwość uczestnictwa w sesji pt. Umiejętność rozeznawania woli Pana Boga. Podczas konferencji, pracy w grupach oraz dzielenia się owocami osobistej modlitwy odpowiadały sobie na pytania:

- Co robić aby skutecznie rozeznawać?
- Jak podejmować decyzje we wspólnocie?
- Jak dokonać wyboru pomiędzy dwoma dobrami?

Czytaj więcej